W WIELKANOCNY CZAS…

Jesienią byliśmy w Belgii. Korzystaliśmy z lotniska Zaventem.

ZAV 01

Kiedy usłyszeliśmy o wtorkowych zamachach, uświadomiliśmy sobie, że to mogło dotknąć każdego z nas. To lotnisko obsługuje ponad dwadzieścia milionów pasażerów rocznie, więc słowa „każdego z nas” mogą oznaczać naprawdę każdego. No, prawie każdego, kto lata tu i ówdzie.

ZAV 03

Z drugiej strony, przy takiej masie ludzi, prawdopodobieństwo, że stracisz życie w wyniku zamachu wydaje się mniejsze niż szansa na główną wygraną w lotto. Nie ma to jednak żadnego znaczenia. Nawet gdybyśmy dane miejsce znać jedynie z tytułów gazet, poraża bezsensowność tych przypadkowych śmierci.

„Życie jest pudełko czekoladek – nigdy nie wiadomo na co się trafi”. Można na lotnisku wyciągnąć akurat taką ze śmiercią. Ku uciesze religijnych fanatyków, którzy tak naprawdę poza doraźnym okrucieństwem nie mają nic do zaoferowania.

ZAV 02

Napisałem „bezsensowna śmierć”, a uczono mnie kiedyś przed Wielkanocą, że „każde cierpienie ma sens”. Może ma, i może kiedyś to pojmiemy.

Póki co, pozostaje nam wierzyć, że po deszczu zawsze przyjdzie słońce, bo tak już jest na tym świecie, a może, wpisując się w nastrój rozpoczynających się świąt – bo nasz Zbawiciel zwyciężył zło i dał nam nadzieję na przyszłość. I takiej nadziei, a raczej wiary graniczącej z pewnością na Wielkanoc Wam życzę. Niech każde Wasze życiowe potknięcie i każde życiowe nieszczęście, to najmniejsze i to gigantyczne przeobraża się w promień słońca świecący nad resztą Waszej drogi. Dzieląc się symbolicznie wielkanocnym jajkiem przesyłam Wam słowa starej piosenki zespołu Dire Straits. Jednej z najpiękniejszych piosenek o miłości.  Niech opisuje Wasze życie i w te święta, i potem.

Baby I see this world has made you sad

Some people can be bad

The things they do, the things they say

But baby I’ll wipe away those bitter tears

I’ll chase away those restless fears

That turn your blue skies into grey

 

Why worry, there should be laughter after the pain

There should be sunshine after rain

These things have always been the same

So why worry now

 

Baby when I get down I turn to you

And you make sense of what I do

I know it isn’t hard to say

But baby just when this world seems mean and cold

Our love comes shining red and gold

And all the rest is by the way

 

Why worry, there should be laughter after pain

There should be sunshine after rain

These things have always been the same

So why worry now

 

Szczecin, 26.03.2016; 23:50 LT

Komentarze