PIĘKNY WSCHÓD (7) – ŻUBRY

PIĘKNY WSCHÓD (7) – ŻUBRY

„Jeszcze tylko zobaczę co słychać u żubrów…” – to hasło stało się hitem internetu ubiegłej zimy doskonale opisując maniery licznej rzeszy uczniów, studentów i pracowników, wyszukujących rozmaite preteksty, aby nie wziąć się za wykonywanie swoich obowiązków.

My zaś o poranku mieliśmy sprawdzić co słychać u żubrów najzupełniej legalnie, bez poczucia winy, że zaniedbujemy cokolwiek.

Miejsc z żubrami w w naszym kraju jest wiele, jak widać na mapie opublikowanej na stronie „Żubry w Polsce”, jednak oglądanie ich w Białowieży, gdzie rozpoczął się polski program ochrony, hodowli i zwrotu tych ogromnych ssaków naturze, to szczególne przeżycie.

W 195

W 172

Bez wahania wyłożyliśmy więc po 9 zł za bilety wstępu do rezerwatu pokazowego.

W 151

Ścieżka zwiedzania w dużym przybliżeniu ma kształt okręgu. Jego wnętrze zajmuje właśnie zagroda żubrów. Ma wielką, jak na ograniczone warunki, powierzchnię, co pozwala na komfort obserwowania tych zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych.

W 131

Ludzi było niemało, większość oczywiście stłoczona w miejscu, skąd w danym momencie do żubrów było najbliżej.

W 196

Trafiliśmy akurat na porę karmienia. Pracownicy ośrodka przerzucili przez płot naręcze gałęzi. Żubry przybiegły po nie natychmiast.

W 153

W 154

Nie przypuszczałem, że z takim smakiem zajadają całe, młode gałęzie.

W 155

Wkrótce do uczty zostały dopuszczone także młode byczki.

W 157

Moglibyśmy je obserwować godzinami. Kiedy jednak już się nasyciliśmy ich widokiem, zainteresowaliśmy się zagrodami leżącymi po zewnętrznej stronie okręgu. Przeznaczone były dla innych mieszkańców puszczy. Nas najbardziej ciekawił ryś, ale on nie odwzajemniał naszego zainteresowania. Ułożył się do snu w najdalszym kącie swojego terrarium i nie ruszył się stamtąd ani na chwilę.

Za to jeleń pięknie pozował do zdjęć.

W 156

W 158

Trochę żałosnie wyglądał żubroń, ze zwisającymi rogami sprawiającymi wrażenie jakby były wyłamane. Z poprzedniej wizyty w Białowieży pamiętam, że program tworzenia żubronia, czyli krzyżówki żubra z bydłem domowym nie powiódł się z powodu rozmaitych komplikacji i został zarzucony. Na wspomnianej stronie „Żubry w Polsce” znajduje się jednak bardzo ciekawa zakładka opowiadająca o owych krzyżówkach, z której wynika, że program wciąż trwa.

Wilki również skryły się głęboko w swojej zagrodzie, więc do obserwacji pozostały jeszcze tylko dziki, pomimo sjesty.

W 160

Warchlaki odznaczały się jeszcze brunatnym, pasiastym umaszczeniem, podczas gdy locha niemal wtapiała się w szare tło piaszczystej gleby.

W 159

Jeszcze raz odwiedziliśmy rysia przed opuszczeniem ośrodka, lecz ten spał dalej.

Sopot, 23.08.2014; 16:45 LT

...

Read More Read More

2 thoughts on “PIĘKNY WSCHÓD (7) – ŻUBRY

  1. majestatyczne zwierzęta.. ostatnio próbowałam przyjrzeć im się w Bieszczadach w zagrodzie pokazowej w Mucznem, ale wszystkie jak na złość się pochowały 😉

  2. Ja wczęśniej oglądałem je w zagrodzie w Wolińskim Parku Narodowym… I pomyśleć, że piętnaście wieków temu przechadzały się dostojnie po lasach całej Europy, nawet Anglii, gdzie z dzikich zwierząt nie odstrzelone zostały już chyba tylko króliki i być może lisy.
    Dziękuję za wizytę tutaj, Marta, i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *